MENÜ

 

Nemezelés selyemre és gézre

32 oldal

Cser Kiadó, 2010 

ELFOGYOTT

 

A nemezkészítés igen ősi kelmekészítési mód, kialakulása a juhok háziasításához köthető. A gyapjúszálak víz és mozgatás hatására egymásba kapaszkodnak, tömör, erős, jó szigetelő anyag jön létre. A nemez hazája Közép-Ázsia, Közép-Európa és e két területet összekötő néhány száz kilométer széles sáv. Elsősorban a vándorló pásztornépek asszonyai készítették a nemeztakarókat, nyeregtakarókat, köpenyeket, kabátokat, fejfedőket, táskákat, zsákokat és a kerek sátor nemezborítását. E használati darabok vastag nemezből voltak, ám a szkíták már 2-3 ezer éve, majd a hunok is készítettek vékony, 1-2 mm vastagságú nemezeket, gyakran más kelmékkel, selyemmel, kenderszövettel összedolgozva. E kelmék annyira időtlenek, hogy egy-egy szkíta herceg vagy hercegnő viseletét korunkban is modernnek, divatosnak tartanánk. Különböző természetes szálakból készült szövetekkel összedolgozva a vékony nemez is erős, de lágy esésű lesz. A nemez és a selyem házasságából születő szép felületű anyag nunonemez néven terjedt el világszerte.

           Kiadványunkban nemez és különböző természetes szálakból szövött anyagok felhasználásával készítünk használati tárgyakat, egyesítve így a különböző kelmék legjobb tulajdonságait. Hordozóanyagként ritka szövésű textil (pl. selyem, géz, pamutszövet) megfelelő, amelyre vékony rétegben rakjuk ki a finom, hosszú szálú gyapjút. A nemezelés hatására a gyapjúszálak áthatolnak a szöveten, összehúzzák azt, érdekes, szép felületeket hoznak létre.

 

TARTALOM

Alapanyagok — Eszközök — Lépésről lépésre — Nemezzsinór
Nemezkelme — Nemezelt öltözékkiegészítők — Tarsoly — Táska — Kék-sárga csíkos sál — Kék sál — Virágos sál — Fehér sál — Lila vállkendő — Női mellény — Lélekmelegítő — Vállkendő

A magyar mellett megjelent szlovák és orosz nyelven is.

 

http://read.ru/id/3527293/

Asztali nézet